Jaroslav Béza

Grafik a ilustrátor Jaroslav Béza se narodil necelé dva měsíce před vznikem Československé republiky 4. 9. 1918 v Hulicích na jižní hranici benešovského okresu.

 

Zakoupit dílo Jaroslava Bézy

Grafická studia absolvoval u prof. Šilhavého, potom následovaly dva roky studia na grafické škole reklamy a malby ROTTER. Od roku 1935 pracoval ve vojenském zeměpisném ústavu kartografie, reprodukční techniky a geometrie. Do roku 1943 pokračoval ve studiu na soukromé grafické škole v Praze. Celý život pak pracoval jako grafik a výtvarník na volné noze.

Velmi úzce spolupracoval i s ČMS a podílel se na propagaci české myslivosti doma i v zahraničí. Jen málokdo ví, že je otcem myšlenky „Červen- měsíc myslivosti”. Pro výstavy vytvořil mnoho graficky ztvárněných map s výskytem zvěře, grafické listy. Pamětní a gratulační listy velmi často nesou rukopis a prvky kartografie, především při zpracování stromů, krajiny, lesa atd. Nedílnou součástí jeho tvorby byla i kaligrafie. Jaroslav Béza ilustroval mnoho přírodopisných učebnic pro základní školy.

Jeho dokonalá znalost anatomie a precizní technika ilustrátora zvěře oslovuje žáky základních škol dodnes. Své ilustrace zvířat tvořil převážně akvarelovými tužkami. Jeho ilustrace zvířat se dostaly i do holandských kalendářů.
Za své dílo obdržel nejvyšší myslivecká vyznamenání a kulturní ceny. I když se nikdy nesnažil dělat umění, ale umění celý život sloužil, jak sám říkal, byla to služba velmi plodná. Skromný člověk a báječný učitel, zemřel 7. 3. 2008.