Aleša Vaic

Aleša Vaic se narodil v Praze 30. prosince v roce 1920 v rodině grafika Josefa Vaice.

 

V Praze také navštěvoval víceleté gymnázium. Koncem roku 1945 se stal členem Syndikátu českých výtvarníků, což mu umožnilo svá díla prodávat a živit se jako grafik na volné noze.

Věnoval se portrétům spisovatelů a vědců, tvořil kresby, monotypy a pražské motivy. Celoživotním námětem Aleši Vaice bylo zobrazení zvěře v přírodě a myslivost. Tyto grafiky jsou kombinací technik suché jehly a rulety. Jsou zpracovány v duchu tradice starých evropských mysliveckých rytin. Aleša Vaic obdržel nejvyšší myslivecká vyznamenání i kulturní cenu a dále pak ke svým 85. narozeninám čestné uznání a medaili Ministerstva zemědělství ČR. Zesnul náhle 23. června 2009 ve věku nedožitých 89 let.

Jeho výtvarné práce jsou nepostradatelnou součástí výzdoby mnoha hájoven, mysliveckých pokojů a kluboven nejen v celé naší zemi, ale i v zahraničí. S jeho odchodem se uzavřela kapitola poválečných výtvarníků, kteří věnovali svůj um a nadání ve prospěch myslivosti. Aleša Vaic byl velmi skromný člověk a pracovitý grafik, proto jeho dílo těší i další generace myslivců.